Ulaş Kökçe Sordu, Mehruz Cevadzade Cevapladı

Şelale Göz Klinikleri Merkezi Uzm. Dr. Mehruz Cevadzade: “Gözler; yaş, cinsiyet ayırımı yapılmadan yılda en az iki defa uzman doktorlar tarafından kontrol edilmeli”

Şelale Göz Klinikleri Merkezi Uzm. Dr. Mehruz Cevadzade ile göz sağlığı üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Yaklaşan bahar ayları ile birlikte gözümüzü bekleyen tehlikeleri ve alınması gereken önlemleri sıralayan Cevadzade, ayrıca Şelale Göz Klinikleri Merkezi olarak “Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı” hastalığının tedavisinde yeni bir ameliyat yöntemi olan “Diode lazer” teknolojisini hastanelerinde başarıyla uyguladıklarının müjdesini verdi.

“Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı” hastalığı nedir? Bu hastalığa merkezinizde nasıl bir yöntemle çözüm uyguluyorsunuz?

Göz yaşı kanal tıkanıklığı yeni doğan çocuk dahil olmak üzere her yaş ve cins de görülebilecek bir hastalıktır. Belirtisi ise sürekli göz yaşarması, çapaklanma ve burun kökü ile göz arasında yani gözyaşı kesesinin yerleştiği bölgede şişlik ve bu şişen bölgeye basınca göz kapakların iç köşesinde yerleşen (gözyaşının aktığı) deliklerden göz içine irin ve iltihap çıkmasıdır. Kabaca lavabo borusunun tıkandığındaki duruma benzetebiliriz bu olayı. Tedavisi ise çocuk yaşlarda (2 yaşa kadar)yüz kemikleri gelişimini tamamlamadığı için ve halen kıkırdak yapıda olduğundan daha rahat olmakta, sadece milleme olarak bilinen(probing) girişimle açılabilmektedir. Ancak yüz kemikleri geliştiğinde artık gözyaşını boğaza akıtan gözyaşı kanalını açmak mümkün olmadığından yeni bir kanal veya yolun açılması kaçınılmaz olmaktadır. Eskiden bu yeni kanalı açmak için hastaya genel anestezi(Narkoz ile bayıltma)verilip cilt kesilip, kemik kırılıp yeni gözyaşı yolu açılırdı.

Ancak günümüzün en son teknoloji ürünü olan LAZER teknolojisi bu hastalığa da çare bulmuştur. Diode Lazer sayesinde gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı, hastaya genel anestezi verilmeden, cilt kesilip yüzde hiçbir kalıcı iz bırakmadan, ameliyat sonrası saatlerce kanamaya sebep olmadan, burun kemiği çekiç veya matkapla kırılmadan, kısa bir süre içinde tamamen iyileşen bir teknik haline gelmiştir. Diode lazer ile gözyaşı kanal tıkanıklığı ameliyatı Şelale Göz Kliniğinde tarafımca yapılmaya başlanmıştır. U.K. Bu yeni ameliyat yönteminin hastaya sağladığı avantajlar nelerdir? Mehruz Cevadzade Tamamen estetik, dikişsiz, kansız ve iyileşmesi çok hızlı olan bu teknikle narkoz alamayan çok yaşlı hastalar bile rahatlıkla ameliyat olabilmekteler. Ameliyatın kısa sürmesi, ağrısız, kansız, dikişsiz ve cilt de hiçbir iz bırakmadığı için hastalar tarafından tercih sebebi olmuştur. Ayrıca eskiden bu tür operasyonlar çok uzun sürerken şimdi bu yeni yöntem ile birlikte en fazla yarım saat sonunda hasta taburcu olabilir hale gelebiliyor.

U.K. Diode Lazer yöntemi sadece sizin kliniğinizde mi uygulanıyor?

Mehruz Cevadzade Bu yötem çok yeni ve diğer bölgelerde yavaş yavaş uygullanmaya başlanmıştır. Biz kliniğimizde göz yaşı kanal tıkanıklığı ameliyatını rutin olarak Diod Lazer ile yapmaktayız.Bu ameliyat özel eğitim gerektiriyor ve ben bu eğitimi yurt dışında aldım.

U.K. Havalar ısınmaya başladı ve bahar kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Bu günlerde gözümüzü bekleyen en önemli tehlikeler neler? Nelere dikkat etmeliyiz?

Mehruz Cevadzade Özellikle baharın gelmesiyle birlikte çocuklarda (0-8) göz alerjisi şiddetli olarak kendini gösterir. Bunun nedeni ise çiçeklerin açılmasıyla birlikte havaya çok sayıda polen yayılmasıdır. Bu dönemlerde çocuklar çok hassas olduğundan göz alerjisi hastalığına yakalanma riskleri çok fazladır. Anne babaların çocuklarını bu tür açıklık arazilerden ve polenlerin yoğun olarak havayı kapladığı alanlardan uzak tutmaları gerekmektedir. Ayrıca, güneşli günlerde çocukların mutlaka şapka kullanması ve güneşin zararlı ışınlarından etkilenmemek için güneş gözlüğü takmaları gerekiyor.

U.K. Güneşin kendini iyiden iyiye hissettirdiği bu günlerde güneş gözlükleri kullanımı ile ilgili önerileriniz nelerdir?

Mehruz Cevadzade Güneş gözlüklerinin özelliği koyu bir cam olması değil güneşteki zararlı ışınların gözümüzle olan temasını engellemesidir. Ancak maalesef sokaklarda satılan ucuz ve kalitesiz güneş gözlüklerinin güneşteki zararlı ışınları engelleme özelliği bulunmamaktadır. Hatta bu tür gözlüklerin kullanımı sağlıklı bir göze zarar verir ve göz rahatsızlıklarına yol açar. Bu yüzden halkımızın bu konuda daha hassas davranmaları ve optik camlara sahip güneş gözlüklerini kullanmaları gerekmektedir.

U.K. Dinlendirici güneş gözlükleri diye bir şey var mıdır?

Mehruz Cevadzade Böyle bir gözlük çeşidi yok. Halkımızın bu kavramı kullanmasın nedeni güneş gözlüğü kullanınca gözlerinin rahatlamasından ötürü olabilir. Ama tıbben bunun bir geçerliliği ve dayanağı bulunmuyor.

U.K. Antalya motosiklet sürücülerinin en yoğun olduğu illerin başında geliyor. Motosiklet sürücülerinin gözlerini bu anlamda ne gibi tehlikeler bekliyor? Nelere dikkat etmeleri gerekir?

Mehruz Cevadzade Motosiklet sürücülerinin trafik kurallarına göre koruyucu bir kask kullanmaları gerekiyor ama yinede bu sürücüleri bekleyen pek çok tehlike söz konusu. Bunların başında açık havada uçuşan irili ufaklı pek çok sinek ve böcekler bulunuyor. Bu haşeratların göze girme riskleri her zaman vardır. Motosiklet sürücüleri bu anlamda dikkat etmelidirler. Eğer ki bu sinekler yumurtlama dönemindeyseler bu yumurtaları gözün içerisine bırakıp larva dediğimiz sinek yavruları gözün içinde canlı bir hale geldiğinde göz dokusuna büyük zararlar verebilmektedir. Öyle ki görme kaybına kadar giden enfeksiyonlara dahi neden olabilir. Bu yüzden motosiklet sürücülerinin güneş gözlüğü ya da koruyucu kask kullanmaları son derece önem arz etmektedir.

U.K. Bilgisayar ya da Televizyon izlerken gözlerimiz zarar görüyor mu? Bunlardan gözlerimizin zarar görmemesi için neler yapmalıyız?

Mehruz Cevadzade Bilgisayarlar gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızın değişmez bir parçası oldu. Ancak uzun süre bilgisayar ve televizyona bakıldığı zaman gözlerde ciddi sıkıntılar doğuruyor. Uzun süre ekrana bakma, göz kırpa refleksinin unutulmasına neden olur. Özellikle kuru göz hastalığı olanların bilgisayarın başında uzun süre oturmaları doğru değildir. Eğer illaki bu tür monitörlerin başında vakit geçirmek gerekecekse suni gözyaşı damlaları kullanılması gerekmektedir. Her saat başı çalışmaya yaklaşık olarak 10 dakika ara verilip uzağa ve boşluğa bakmak gözün dinlenmesi için son derece yararlıdır. Bilgisayar başında çokça vakit geçirenlere düzenli aralıklarla gözlerini bu yöntemle dinlendirmelerini tavsiye ediyoruz.

U.K. Sağlıklı bir göz için bireylerin yapması gerekenler nelerdir?

Mehruz Cevadzade Gözümüz görme fonksiyonunu yerine getiren bir organımız olduğu için açık kaldığı sürece görevini yetirir. Özellikle yakın mesafeli işlerde gözlerimizi düzenli aralıklarla dinlendirmek gerekir. Dışarıdaysak özellikle uzun yol kat eden şoförlerin ya da gün içinde direksiyon başında çok uzun zaman geçirenlerin sıcak mevsimlerde göz kuruluğu rahatsızlığı kendini gösterir. Bu tür işlerde çalışanların birkaç saatte gözyaşı damlası kullanmaları gerekmektedir. Ayrıca herhangi bir doktora başvurmadan ne uzak ne de yakın gözlük almaktan vatandaşlarımızın kaçınması gerekir. Sokaktan alınan bu tür gözlükler maalesef gözlerde çok ağır arazlara neden olabilmektedir. Tüm bunların dışında her altı ayda bir mutlaka yaş, cinsiyet gözetmeksizin düzenli olarak gözlerimizi uzman doktorlara kontrol ettirmek gerekmektedir.

U.K. Gözümüze yabancı bir cisim kaçtığı zaman yapılması gerekenler nelerdir?

Mehruz Cevadzade Gözlere yabancı bir cisim girdiğinde yapılması gereken ilk şey vakit kaybetmeden temiz bir suyla yıkamaktır. Ancak burada önemli olan bu işlemi kısa tutmamak gerekir yıkamayı uzun süre devam ettirmeli yani litrelerce su akıtılarak bol suyla gözün dezenfekte edilmesini sağlamak gerekiyor. Özellikle bayanların temizlik sırasında asitli ve kimyasal maddeler (çamaşır suyu, tuz ruhu vb.) göze kaçabiliyor. Bu yüzden bu yabancı maddelerin göze zarar vermesini engellemek için duru bir suyla uzun süreli gözleri yıkamak gerekir. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra da kendilerine en yakın göz kliniğine giderek bir doktora başvurmaları gerekmektedir.

U.K. Çok ağlamak gözlere zarar verir mi?

Mehruz Cevadzade Ağlama esnasında göz kasları kasıldığından gözlere bir baskı uygulanır. Bunun da aşırısı göze zarar verebilmektedir. Ayrıca ağlama sırasında vücuttaki değişimler de göze de yansıyacağında gözdeki tansiyonun ortaya çıkmasına ya da artmasına neden olur. U.K. Göz tansiyonu ciddi bir sorun mudur? Kliniğinizde bu hastalığın tedavisi için neler yapılıyor? Mehruz Cevadzade Her kliniğin kendine has özelliği bulunur ancak burada önemli olan güncel tedavi yöntemlerini hastalara uygulayabilmektir. Biz kliniğimizde göz tansiyonu hastalığını yeni bir lazer yöntemi ile tedavi etmekteyiz. Uyguladığımız tedavi yöntemi sonunda hastalarımızın göz tansiyonlarını düşürerek uzun süreli ilaç kullanımlarından hastalarımızın kurtulmasını sağlıyoruz. Bu tedavi yöntemi Antalya'da sadece yine bizim kliniğimizde uygulanmaktır. Bu yöntem sayesinde uzun süreli göz tansiyonu rahatsızlığı çekenler için çok yeni bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Dünyada da bu yöntem artık giderek tercih edilmeye başlanmıştır. Dolayısıyla göz tansiyonu olup da uzun süre ilaç kullanmak istemeyen ya da ilaca rağmen göz tansiyonu düşmeyen hastaların tedavisinde bu yeni yöntem çok ciddi bir çözüm yolu olmuştur.

U.K. Pek çok insanda zaman zaman görülen göz kızarıklığı neden olur?

Mehruz Cevadzade Göz çok hassas bir organ olduğu için herhangi bir etkene maruz kaldığı zaman mutlaka bir cevap vermek ihtiyacı duyar. Bunun en basit cevabı gözdeki kızarıklıktır. Rahat veya sağlıklı olan bir göz hiçbir zaman kızarmaz. Eğer bir göz kızarmışsa mutlaka ama mutlaka bir sıkıntıdan dolayıdır. Bu sıkıntının bulunması ve ona göre tedavinin başlatılması gerekir. Bu yüzden gözleri sık sık kızaran vatandaşlarımızın bu durumu önemsiz olarak görmemeleri gerekir. Yapılması gereken kendilerine en yakın göz doktoruna uğramak olacaktır. U.K. Kliniğinize gelen hastaları bekleyen en önemli ayrıcalığınız neler? Onlara neler vaat ediyorsunuz? Mehruz Cevadzade Her gelen hastamıza standart uygulama yapmıyoruz. Kliniğimize gelen tüm hastalara kişiye özel bir muayene ve tedavi yöntemi uyguluyoruz. Ziyaretçilerimizin hastalıklarının ön plana çıkartılıp tam anlamıyla tedavi olmalarını sağlıyoruz. Ayrıca, kliniğimize pek çok yabancı hastalar da geliyor. Hem ben hem de Operatör Dr. Ferşat Muhacir'in yabancı lisan problemi olmadığı için yabancı kökenli hastalara da başarıyla hizmet veriyoruz. Şelale Göz kliniğine gelen tüm hastalarımızı daha gelişmiş donanım ve yeni bir hizmet anlayışı ile teknolojinin son ürünü cihazlarla karşılamayı vaat ediyoruz. Bu yönetim anlayışımızın karşılığını da aldığımızı söyleyebiliriz zira pek çok olumlu geri dönüşler almaktayız.

U.K. Göz hastalıkları hangi faktörlere göre değişkenlik gösterir? Antalya Bölgemizde en çok görülen göz hastalığı nedir?

Mehruz Cevadzade Beslenme, diyet, coğrafik özellikler, genetik faktörler ve bölgede yaşanların kültürel özellikleri hastalıkların çeşitliğini ve dağılımını belirleyen unsurlar arasında gelir. Antalya'da çok fazla şeker ve hiper tansiyon hastası olduğu için bu beraberinde ciddi göz rahatsızlıklarına neden olmakta. Şeker hastalığının ve yüksek tansiyonun yapmış olduğu tahribat gözlerle doğrudan ilişkilidir. Körlüğe veya görme kayıplarına neden olabilir.

U.K. Şelale Göz Kliniği olarak yakın gelecekte hizmete girecek yeni bir tedavi yöntemi ya da teknolojik gelişme olacak mı?

Mehruz Cevadzade Kliniğimizde yakın bir zaman zarfı içinde botox tedavisini de vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz. Ayrıca Antalya bölgesinde çokça görülen gözün hunileşmesi (kornea tabakasında şekil bozukluğu) olarak adlandırılan hastalığın tetkik ve tedavisine yönelik de çalışmalarımız yakın zamanda başlayacak. Yine Antalya'nın sıcak bir kent olmasından dolayı özellikle bayanlarda görülen kapak sarkması veya kapak gevşemesi olarak adlandırılan hastalığın da tedavisinin kliniğimizde yapıldığını söylemek istiyorum. Dr. Mehruz Cevadzade 1991 hacettepe üniversitesi tıp fakültesini derece ile bitirdim. 1993 de gözhastalıkları dalında uzmanlık eğitimime başladım ve 1997 de operatör uzman olarak göreve başladım.1997 de Akseki -antalya devlet hastanesinde başhekimlik yaptım. 2004 de özel sektöre geçerek özel hasdtanelerde göz kliniğini kurdum.2006 -2010 arasında Almanya ve Holanda devletin daveti üzerine ordaki çeşitli kliniklerde çalişmalarım oldu. Halen avrupa katarakt ve refraktif cerrahi cemiyet(ESCRS)üyesiyim

© 2021, Mehruz CEVADZADE M.D.. Tüm Hakları Saklıdır.